Skip to content
icon
Zespolenie moczowodu

Anatomia moczowodu

Moczow贸d to parzysty tubularny narz膮d, kt贸ry odpowiada za odprowadzanie moczu z uk艂adu kielichowo-miedniczkowego do p臋cherza moczowego. Jego 艣rednica wynosi zazwyczaj 3-4 mm u doros艂ych oraz 1-2 mm u dzieci. 艢ciana moczowodu zbudowana jest z trzech warstw: wewn臋trznego nab艂onka urotelialnego, 艣rodkowej warstwy mi臋艣ni g艂adkich kt贸ra odpowiada za perystaltyk臋 moczowodu oraz zewn臋trznej tkanki 艂膮cznej.

Pocz膮tkowy odcinek moczowodu 艂膮czy si臋 si臋 z miedniczk膮 nerkow膮 poprzez po艂膮czenie miedniczkowo-moczowodowe (UPJ), kt贸re znajduje si臋 grzbietowo wzgl臋dem wn臋ki naczy艅 nerkowych.

Moczowody s膮 po艂o偶one zaotrzewnowo a ich przebieg mo偶na podzieli膰 na trzy cz臋艣ci:

1

proksymalna

wychodz膮ca z miedniczki nerkowej biegn膮ca do okolic stawu

2

艣rodkowa

biegn膮ca wzd艂u偶 naczy艅 biodrowych w okolicach 艣ciany miednicy

3

dystalna

biegn膮ca od naczy艅 biodrowych do p臋cherza w obr臋bie miednicy mniejszej

Moczow贸d posiada trzy naturalne zw臋偶enia:

  • w okolicy po艂膮czenia miedniczkowo-moczowodowego;
  • w okolicy podzia艂u t臋tnicy biodrowej wsp贸lnej;
  • w odcinku 艣r贸d艣ciennym przebiegaj膮c przez p臋cherz moczowy.

Ukrwienie moczowodu jest segmentalne i pochodzi bezpo艣rednio od t臋tnic nerkowych w jego proksymalnym odcinku, odga艂臋zie艅 aorty l臋d藕wiowych oraz t臋tnic gonadalnych w odcinku 艣rodkowym oraz odga艂臋zie艅 t臋tnicy biodrowej wewn臋trznej (t臋tnic p臋cherzowych i macicznych) w odcinku dystalnym. Naczynka te tworz膮 wok贸艂 moczowodu liczne anastomozy, nale偶y jednak pami臋ta膰, aby nie preparowa膰 jednocze艣nie odcinka moczowodu proksymalnie i dystalnie, gdy偶 mo偶e to doprowadzi膰 do jego niedokrwienia i martwicy.